Istoricul Parohiei Rediu

Istorie Ianuarie 21, 2013

Biserica de bârna de brad din Parohia Rediu pare să dateze din jurul anului 1860. Izvoare nescrise menţionează că ar fi construită pe locul alteia din lemn de stejar, care ar fi fost arsă. Tot din spusele celor mai vârstnici enoriaşi, biserică veche din stejar ar fi fost locul de rugăciune al unui schit de maici, cândva înconjurat de pădure. Nu există obiecte de cult sau icoane inscripţionate din vremea aceea, şi nici nu cunoaştem nume ale unor ctitori sau donator mai importanţi.

De-a lungul timpului biserica a suferit unele modificări, cum ar fi: adăugarea pridvorului, înlocuirea şindrilei de pe acoperiş cu tabla galvanizată, precum şi înlocuirea draniţei de pe pereţii exteriori. Biserica este trecută în rândul monumentelor istorice datorită vechimii ei, a arhitecturii simple în formă de cruce. Hramul bisericii în cinstea “Sfinţilor Arhanghel Mihail şi Gavriil” se păstrează şi la biserică nouă din zid ce are ca sărbătoare principală “Duminica Tuturor Sfinţilor”. Biserica nouă s-a început în anul 2003 şi în prezent se lucrează la pictură, fiind în derulare şi lucrările la clopotniţă şi casa de prăznuire.